$50 Grocery List for a Family of 4: Easy Ways to Budget

Do you want to save money on groceries? I have found the perfect $50 grocery list for a family of 4 that will help make your shopping experience much easier.

Budgeting can be a difficult task, especially when you have to feed your family. It’s not easy finding the best deals on groceries, but I found this $50 grocery list for a family of 4 that will help make your shopping experience much easier especially if you have kids!

I’m a stay-at-home mom of two and I love to cook. Cooking for my family is one of the best things about being at home with them all day. But cooking can also be hard work when you’re on your own, and it’s often difficult to make sure everyone is eating healthy food that doesn’t cost too much money. That’s why I created this $50 grocery list for families with 2 kids and 2 adults!

I was recently in the grocery store and I noticed that a family of 4 would spend about $50 on groceries. That’s not bad, but when you have to buy so many different items like bread, milk, eggs, and cereal it can be hard to keep track. 

I’m going to share with you my favorite $50 grocery list for a family of 4 that has no time to cook or prepare food. You will find everything from breakfast foods all the way through dinner!

Ground beef 

Ground beef is cheap and can be made into a variety of dishes like hamburgers and meatloaf.

Eggs

We have eggs in the list because they’re versatile and cheap! It might be tempting but don’t buy too many- we only need two dozen or so in total (we should get around six from our $50 budget!). Eggs are good for us no matter what form we eat them so it’s always nice to keep some on hand at home.

I have found that eggs are a great way to get protein into your diet. They also make for an easy breakfast. A few dozen is affordable and makes a good breakfast or can be cooked into other foods.

Eggs can be scrambled or hard boiled for breakfast. They can also be used to make an omelet for a healthy and filling lunch or dinner with some vegetables like mushrooms, peppers.

Bread

Bread is an easy and affordable way to make sure your family has a balanced diet. I found that bread can be expensive, but if you shop at Aldi or Trader Joe’s they sell loaves for $0.99 each!

Bread is cheap and a key ingredient of sandwiches! $0.12 per ounce is a good deal for bread on this grocery list- we’ll need to buy one pack of sandwich bread and two packs of dinner rolls!

The bread we buy is $0.99 and it’s enough to last us the whole week for toast, sandwiches, garlic knots before dinner, etc.

You can make your own sandwich bread if you’re more adventurous! And of course there are cheaper options like tortillas which would be perfect as a wrap with some lettuce and tomato slices too!

Milk

I like skim milk because it contains less fat than regular milk and tastes great. It also makes the perfect drink to eat cereal out of in the mornings with breakfast! A gallon will last about two weeks for a family of four people as long as no one drinks more than 16 oz per day on average.

Cereal (including oatmeal, granola, and raisin bran)

Cereal is always a good choice on a budget. It’s quick and easy to make, which is perfect for mornings when you’re running late. There are lots of different brands that each have their own special flavors so there should be something delicious to satisfy everyone!

Orange Juice

The only thing better than an orange in the morning is a glass of freshly squeezed orange juice. And it can be as simple as opening up your fridge and pouring some OJ from concentrate into a glass – no juicer required! A carton of concentrated OJ will last longer too because most juices contain preservatives that help them stay fresh after opening. Not this one though, so if you forget about it once opened then I recommend storing any leftovers in the fridge or freezer immediately to prevent spoilage.

Fresh Fruits

Fruits including apples, bananas, oranges, mangoes. Kiwis are great too! Oranges don’t cost that much so we should buy them instead of other types of fruit because they’re cheaper. We can also get a bag of grapes for $0.99 which is really affordable- it’s only about $0 to feed the whole family with this one item! What else could you ask for? Also avocados – these are on sale and I love using them in salads or sandwiches like tuna salad or chicken avocado sandwich!

Rice 

Rice is a great staple to have in your pantry, and it’s not too expensive either. We can get an $11 bag of brown rice which will make about 40 servings so this should last us for awhile. I could also make rice dishes with our leftovers like making stir fry or fried rice and it should be a dish that the whole family will enjoy!

Canned Beans

I like having canned beans on hand because they’re cheap- you can buy cans for around $1 each. If we were going with dried beans then the price would be much higher – but who wants to go through that hassle when preparing meals? It takes a lot more time! And speaking of time – just think about how long it might take someone else without any cooking skills to prepare these ingredients listed below…

Lettuce and Salad 

Salad goes great with every meal and is the perfect way to get your vegetables in. And at $0.88 per head, this healthy and cheap addition will only put a dent in our budget.

Carrots 

Carrots are great for snacking on when you don’t want something too heavy or filling – they’re also affordable.. we can buy two pounds of carrots for about $0.87! I like having them around because they help me feel energized if my blood sugar levels drop while studying late into the night… it’s all about balance- carrots make life so much more bearable 😂😉

Plums

We’ll need some fruit as well, which means plums might be our solution! They’re super affordable and very nutritious. Plus they come in a variety of colors, so you can get creative with it and make some interesting dishes.

Cucumbers

Cucumbers are a cheap and popular food that can be found all year round. We’ll need a few, and they’re great for salads or just cutting up to have as snacks when you don’t want something too heavy!

Apples

And finally we need some apples- these are also super cheap at $0.77 per pound! These will make the perfect snack with the addition of peanut butter or even on their own if we aren’t in the mood for anything too sweet (plus they’re good for our health!).

Tomatoes

Tomatoes can be cooked in a variety of ways and are cheap! These are $0.33 per pound and the perfect addition to any dish that needs a little bit of extra flavor.

Olive Oil

We’ll need some olive oil for cooking purposes, among other things- it’s easy to find at most grocery stores! It might be tempting but don’t buy too much because we won’t use it often in this list.

We only need one small jar, which will last us quite a while! You can spend around $12 on an 11 ounce bottle or you can opt for a bulk purchase if there is one nearby your location (which could save you money!).

Butter

Butter is a key cooking ingredient and is also great for spreading on toast. You’ll need to buy a small container of this, which will last you about three weeks if used as directed.

Tomato Sauce

This is an essential staple that we can use with pasta dishes or even just plain old sandwiches- there really aren’t any limits when using tomato sauce! We’ll tomato sauce, which costs $0.25 per ounce- you’ll want to buy more than one so we don’t have to keep making the rounds at the grocery store!

Yoguart

Yogurt is a healthy and cheap breakfast choice. It’s also great for making dips and sauces. I recommend buying a big container- the cost comes out to $0.13 per ounce which is cheaper than most other items on this list!

Cheese

Cheese is good for all meals and it is cheap. $0.17 per ounce is a great deal for the cheese on this $50 grocery list!

We’ll need to buy two packs of cheese and one pack of string cheeses- that’s what I used in my budget shopping, so it should be enough for us too!

Vegetables

We’re going to want some vegetables in our diet, but they can get expensive when you go shopping every week. $0.30 per ounce might sound high at first glance, but it’s not actually that bad if you only shop once or twice a month like me! We’ll need three packages of produce: broccoli, green beans, and tomatoes.

Baked Goods 

I can’t live without baked goods- I just hope my family feels the same way about them! This time around I’m including things like cookies, rolls and loafs of bread! Cookies are also fairly cheap at $0.04 per ounce- that’s enough to get four packages with 18 cookies in each package!

Bananas

Bananas are a good snack and cheap when purchased from the grocery store. $0.07 per ounce is a great price! I’ll need two packages of these bad boys- that’s enough for my family to snack on while we’re watching TV or studying.

I hope this list makes shopping easier and helps you find ways to save money each week at the grocery store, so your budget doesn’t feel so tight each week!

Applesauce or canned apples/pears

Depending on your preference (or both) for fruit in the morning and as snacks throughout the day if you’re feeling peckish!

I’m going to pick up two packages for $0.59 each- that’s a really good deal and will last my family of four around three weeks! I’ll also buy one can of apples or pears if the price is right (around $0.55).

Potatoes, peeled and cut into chunks if desired (or buy pre-cut frozen fries)

Baked potatoes, mashed potatoes and french fries are some of our favorite side dishes!

These are really inexpensive for $0.79 and will last us a few days, which is perfect because we usually make baked potatoes on Sundays night to have leftovers the rest of the week (with all that’s going on during the day with school and work). We’ll use about three pounds in total this week. Plus I can peel them into chunks before cutting them so they’re ready to be cooked when it comes time to prepare dinner. This makes meal prep much easier!

I like frozen french fries too- but these seem cheaper at $0.99 per package than most other places around town where they charge up over $20/package instead!

There are many ways to budget, but this one is easy and saves time. Here are some tips to get started:

  • Plan out your meals for the week and work off of a $50 grocery list
  • Make sure all items in the store are priced with unit pricing so you know what’s best at any given moment
  • Use coupons to save money and try buying things on sale

This $50 grocery list for a family of four is designed with people who have no time in mind. It includes all the breakfast, lunch, dinner, snacks, drinks and even desserts you’ll need! I’ve also included ways to make your budgeting easier so that food shopping becomes less of a hassle.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *